ضد آفتاب‌ها

محصولاتی هستند که استفاده از آن‌ها بر روی سطح پوست، آن را در برابر اثرات مضر نور آفتاب محافظت می‌کنند. محصولات ضدآفتاب می‌توانند به صورت لوسیون، اسپری، ژل یا سایر محصولات موضعی وجود داشته باشند. این مواد با فرمولاسیون‌ مختلفی تهیه و عرضه می‌شوند و اگر به درستی مصرف شوند، می‌توانند تا حدود زیادی مانع جذب اشعه فرابنفش آفتاب و اثرات منفی آن بر روی پوست گردند.

محافظت در برابر اشعه فرا بنفش مضر

لایه اوزن ما را در معرض خطر بیشتری در مقابل اشعه های مضر خورشید قرار می دهد. در حالی که برای دوز روزانه ویتامین D خود به آفتاب نیاز دارید، اما به این معنی نیست که باید سلامتی خود را در معرض خطر قرار دهید! استفاده از ضد آفتاب در واقع مانع نفوذ این اشعه‌های مضر در پوست و ایجاد اختلالات پوستی می‌گرددد.

پیشگیری از پیری زودرس پوست

مطالعات نشان می‌دهد که افراد زیر 55 سال که از ضد آفتاب استفاده می‌نمایند، 24٪ کمتر از افرادی که از ضد آفتاب استفاده نمی کنند و یا گاهی اوقات استفاده می کنند، احتمال بروز این علائم پیری را دارند.

مزایای استفاده از ضدآفتاب‌ها

SPF معیار اندازه گیری نسبی مدت زمان محافظت ضد آفتاب در برابر آفتاب سوختگی است. معمولاً این عدد به عنوان زمانی که برای سوختن پوست فرد در هنگام استفاده از ضد آفتاب، در مقایسه با زمانی که پوست ضدآفتاب ندارد، توضیح داده می شود.
متخصصان پوست توصیه می‌نمایند از SPF حداقل 30 استفاده شود که به آن عدد جادویی می‌گویند. SPF 15 حدود 93 درصد از اشعه UVB را مسدود می‌کند، در حالی که SPF 30 حدود 97 درصد از اشعه UVB را مسدود می‌کند. SPF 50 حدود 98 درصد اشعه UVB و SPF 100 حدود 99 درصد اشعه UVB را مسدود می‌کنند.

SPF

چه زمان‌هایی باید از ضدآفتاب‌ها استفاده نمود؟

ضد آفتاب‌ها به عنوان محافظ در برابر اشعه‌های مضر UV محافظت ایجاد می‌کنند. بنابراین توصیه می‌گردد هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. ممکن است در زمان استفاده متوجه مزیت آن نشوید، اما مزایای استفاده از ضد آفتاب در طولانی مدت احساس می‌گردد. اگر مدت طولانی در معرض اشعه خورشید هستید یا مشغول کار در فضای باز هستید و یا از آفتاب گرفتن در ساحل لذت می برید، بهتر است بعد از هر دو ساعت کرم ضد آفتاب را تجدید نمایید تا از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت نمایید.

آیا همه افراد باید از ضدآفتاب استفاده کنند؟

ما استفاده از ضد آفتاب‌ها را برای پیشگیری از سرطان پوست، از جمله پیشگیری از ملانوم توصیه می‌کنیم. با توجه به اینکه افراد با پوست تیره احتمال خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پوست را دارند، استفاده از ضد آفتاب‌ها برای پیشگیری از سرطان پوست ضروری نیست. با این حال، توصیه اکثر پزشکان این است که همه افراد از ضد آفتابی به میزان حداقل SPF 30 در طول روز استفاده نمایند.

چه کسی؟

همه افراد می‌توانند از ضد آفتابی با میزان SPF 15 استفاده نمایند و همچنین افراد متاثر از تابش نور خورشید ضرروریست از SPF 30 به بالا استفاده کنند.

چه زمانی؟

هر روز 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بر روی بدن مالیده شده و همچنین هر دو ساعت تجدید گردد.

کجا؟

ضد آفتاب‌ها بر روی تمامی قسمت‌های پوست قابل استفاده می‌باشد و در هر بار استفاده یک اونس (حدود 29 گرم) از ضد آفتاب کافی است.

چرا؟

استفاده مرتب از ضد آفتاب‌ها موجب کاهش خطر پذیری آسیب های پوستی ناشی از پرتوهای مضر خورشید می گردد.

نکات استفاده از ضدآفتاب‌ها

ضدآفتاب را قبل از استفاده تکان دهید. ممکن است دستورالعمل ها به شما نگویند که این کار را انجام دهید، اما ایده خوبی است، زیرا به توزیع مواد فعال در سراسر ضد آفتاب کمک می‌نماید.

15 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ضد آفتاب به میزان کافی استفاده نمایید. برای لوسیون‌ها و کرم‌ها یک قانون خوب استفاده از یک اونس (حدود 29 گرم) برای پوشاندن کل بدن با لباس شنا می‌باشد، یا آن را به عنوان یک قاشق چایخوری برای هر قسمت بدن در نظر بگیرید: 1 قاشق چایخوری برای صورت، سر و گردن، 1 قاشق برای هر بازو، 1 قاشق برای هر پا، 1 قاشق برای سینه و شکم و 1 قاشق برای پشت و پشت گردن. برای اسپری‌ها، به همان میزان که پاشیده می‌گردد، استفاده کنید. صرف نظر از اینکه از چه نوع ضد آفتابی استفاده می‌نمایید، هر 2 ساعت یکبار یا بلافاصله بعد از شنا یا تعریق تجدید نمایید.

از اسپری ضد آفتاب با دقت استفاده نمایید. سازمان FDA اعلام نموده است که در حال بررسی خطرات احتمالی استنشاق اسپری ضد آفتاب است. تا زمانی که اطلاعات بیشتری کسب نشود، متخصصان اعلام می‌دارند از استفاده اسپری ضد آفتاب برای کودکان خودداری کنید و آنها را مستقیماً روی صورت خود اسپری نکنید. در عوض، ضد آفتاب را روی دست خود اسپری نمایید و سپس آن را بر روی صورت خود بمالید. اگر از اسپری برای کودکان استفاده می‌کنید، ابتدا ضد آفتاب را بر روی دستان خود اسپری نموده و سپس روی پوست کودک بمالید. اسپری‌ها قابل اشتعال هستند، بنابراین قبل از قرار گرفتن در معرض شعله‌های مستقیم آتش حتما اسپری باید خشک شده باشد.

ضد آفتاب‌های دکتر ژیلا

با توجه به نکات ذکر شده، متخصصان ما در برند دکتر ژیلا تمامی تلاش خود را در راستای تولید ضد آفتاب‌هایی فاقد مواد مضر و حاوی بهترین مواد موجود برای کاهش اثرات مضر نور خورشید به کار می‌برند. ضد آفتاب‌های دکتر ژیلا شامل محصولات زیر می‌باشد.

مقالات مرتبط