مرطوب‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها

از طريق بهبود و ترميم لايه‌ی شاخی باعث كاهش از دست دادن آب پوست و جايگزينی چربی‌های پوستی و ديگر تركيبات می‌گردند. همچنين، مرطوب‌كننده‌ها برای كاهش چين و چروک پوست و ساخت ظاهر نرم و لطيف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آنتی اکسیدان

Antioxidants

محافظت‌کننده

Protective

انواع مرطوب‌کننده‌ها

ویرایش کنید

اين مواد با ايجاد يك لايه‌ی هيدروفوب مانع از دست رفتن آب از لايه‌ی شاخی پوست و كاهش از دست دادن آب لايه‌ی اپيدرمی تا %99 می‌گردند كه سبب كمک به ماتريكس بين سلول‌های شاخی و جلوگيری از ايجاد ترک در پوست می‌شود. اين محصولات به‌طور كامل جذب پوست نمی‌گردد، ولی بسيار مؤثر می‌باشد، خصوصاً اگر در طـول شـب مـصرف شود. يكي از اشكالات اين گروه از محصولات حس نامطلوب چربی پوست است و می‌تواند در پوست‌های مستعد نيز باعث ايجاد آكنه شود.
از اين خانواده، می‌توان روغن‌های معدنی را نام برد كه بی‌رنگ و بی‌بـو هستند و تركيب رايجی در لوسيون‌ها، كرم‌ها، پمادها و محصولات آرايـشی به‌ حساب مي‌آيند. اين مواد سبک و ارزان می‌باشند كه به‌ ندرت باعث حساسيت يا ناراحتی می‌گردند و به‌عنوان يكی از بهترين مواد مرطوب‌كننده در دسترس فرمولاتورها قرار دارند. علاوه‌ بر اين، خواص كمكی در ترميم زخم نيز از خود نشان داده‌اند.

ویرایش کنید

جذب‌کننده رطوبت در لايه‌ی شاخی پوست، با آب نشأت گرفته از لايه‌های پايينی پوست از جمله درم و اپيدرم اتصال پيدا كرده و آن را جذب مي‌كنند. اگر رطوبت محيط بيش از 70%باشد، مولكول‌های جاذب رطوبت می‌تواند مقدار كمی از آب محيط را جذب نماید. استفاده از جذب‌کننده‌های رطوبت بـه‌تنهايی می‌تواند باعث افـزايش میزان تبخیر آب موجود در پوست (TEWL) شود، به همين دليل براي حصول اطمينان اثر، آنها را به‌صورت تركيب با پوشاننده‌ها فرموله می‌كنند.
جذب‌کننده‌های رطوبت با ايجاد تورم سلول‌های شـاخی باعـث كاهش فضای بين سلولی و پنهان‌سازی خطوط پوسـت می‌شود. گليسرين (گليسرول) كـه اولـين بـار از هيـدروليز روغن زيتون توسط دانشمندی سوئيسی به‌ دسـت آمـده به‌ عنوان جذب‌کننده‌ رطوبت مؤثری در محصولات موضـعي استفاده می‌شود. اين ماده حـداكثر بـه میزان 20% تـا 25% در فرمولاسيون مرطوب‌كننده‌ها برای پوست‌های خــشک بــه‌ كــار مــی‌رود. تحقيقــات نــشان داده‌ است که در پوسـت‌هـای تحـت درمـان بـا كـرم گليـسرين 15%، گليسرين بـا ايجـاد مخزنـی در لايـه‌ی شـاخی پوست بـرای به‌ دام انداختن رطوبت محيط بـه مرطوب‌سازی پوسـت كمك می‌كند. اين ماده‌ی بـی‌بـو و غيرسـمی كـه 0.6 برابر از نيشكر شيرين‌تر است، حساسيتی بـرای پوسـت ايجاد نمی‌نماید.

ویرایش کنید

نرم‌كننده‌ها به‌عنوان يک مرطوب‌كننده با پركردن ترک‌های بين سلول‌های پوستی باعث افزايش صافی پوست شده و درنتيجه به زيبايی پوست كمک می‌كند. نرم‌كننده‌‎ها شكاف‌های ميكروسكوپی بـين سلول‌هـای شاخی پوست را كـه ظـاهری پوسته پوسته شده بـه پوست می‌دهد پر می‌كند و شامل انواع تركيبات پيچيـده از استرها تا الكل‌ها می‌باشند. اسيدهای چرب زنجيره‌ی بلند، مثل اسـيد اولئيـک، اسيد لينولئيک و اسيد لينولنيک، نرم‌كننده‌های بـسيار عالی هستند كه به عنوان مثال در روغن آفتاب گـردان، جوجوبا و كرچک يافت شده‌اند. الكل‌های چرب شامل ستيل الكل، استئاريل الكل و غیره هـم نـرم‌كننـده‌هـای بسيار خوبی هستند.
انتخاب نرم‌كننده به دليل فعل و انفعالات شيميايی با مواد تشكيل‌دهنده‌ی فرمولاسيون می‌تواند محدودكننده باشد. البته اين محصولات بـراي هميشه يا مصرف دراز مدت مؤثر نيستند.

چرا باید از محصولات مرطوب کننده استفاده کنیم؟

با مصرف منظم محصولات رطوبت‌رسان، پوست خود را از خشکی و پوسته پوسته شدن محافظت می‌نمایید و همچنین یکی از بهترین راه‌کارها برای مقابله با چین و چروک و شاداب نگه داشتن پوست می‌باشد.
ممکن است تعجب کنید، اما باید صورت خود را کاملاً مرطوب نگه دارید تا بدون آکنه باشد و از چرب شدن آن پیشگیری گردد. هنگامی که پوست شما خشک می‌شود، غدد چربی پوست برای جبران خشکی آن، چربی (سبوم) اضافی تولید می‌کنند. بنابراین، منافذ پوستتان مسدود می‌شود و جوش می‌زنید و افرادی که پوست تحریک‌پذیری دارند، مواردی مانند قرمزی، اگزما و لکه‌های خارش‌دار را به دفعات بیشتری تجربه می‌کنند. اگر پوست شما هم حساس است، به دنبال مرطوب‌کننده صورت حاوی ترکیبات آرام بخش، مانند بابونه و آلوئه ورا باشید. این مواد از چهره ی شما محافظت می‌نماید و به آن ظاهر مطلوبی می‌بخشد.

توصیه متخصصان پوست برای استفاده صحیح و مؤثر از مرطوب کننده‌ها

استفاده روزانه از مرطوب‌کننده

متخصصان پوست توصیه می‌نمایند که هر شب و درست بعد از شستن صورت خود از محصولات مرطوب کننده استفاده کنید. در فصل سرما از مرطوب‌کننده‌های قوی‌تری استفاده نمایید تا از خشکی ناشی از سرما، باد و گرمای محیط‌های داخلی پیشگیری گردد. در فصل گرما مرطوب‌کننده‌های ملایم‌تری را انتخاب کنید، یا حتی می‌توانید تنها از سرم‌های پوستی استفاده نمایید.

استفاده از مرطوب‌کننده روی پوست‌های تمیز

بین زمان شستن پوست و استفاده از محصولات مرطوب کننده نباید فاصله‌ی زیادی باشد، چون باید جلوی از بین رفتن رطوبت را بگیرید و پوست‌تان را مرطوب و نرم نگه دارید. تفاوتی ندارد که تازه صورت‌تان را شسته‌اید یا از حمام بیرون آمده‎‌اید؛ وقتی که پوست‌تان هنوز مرطوب است از محصولات مرطوب ‌کننده استفاده نمایید. اگر از سرم پوستی هم استفاده می‌نمایید، آن را قبل از مرطوب کننده بزنید. در آخر، استفاده از ضدآفتاب‌ها را فراموش نکنید.

استفاده صبح و شب از مرطوب‌کننده برای پوست‌های خشک

اگر پوست خشکی دارید، ممکن است پوست‌تان زبر، دچار خارش و پوسته پوسته یا حتی ترک خورده باشد و از آن خون بیاید. بهترین راه برای درمان خشکی شدید پوست، استفاده از محصولات مرطوب‌کننده‌ای است که ترکیبات آن‌ها به ترمیم و حفظ حائل طبیعی پوست کمک می‌کند. این محافظ طبیعی در حقیقت بیرونی‌ترین لایه‌ی سلول‌های پوستی است که رطوبت پوست را حفظ می‌کند و باکتری‌ها را دور نگه می‌دارد. در هنگام انتخاب محصولات مرطوب‌کننده به دنبال ترکیباتی باشید که رطوبت را حفظ می‌نمایند.

نیاز پوست‌های چرب

اگر چه منطقی به نظر نمی‌رسد، اما پوست‌های چرب و مستعد بروز جوش هم به مرطوب‌کننده نیاز دارد، چون زمانی که پوست‌تان را مرطوب نمی‌کنید، غدد چربی پوست متوجه خشکی آن می‌گردد و برای جبران این خشکی، چربی بیشتری تولید می‌کند. اگر پوست چربی دارید محصولات مرطوب‌کننده‌ای انتخاب نمایید که ساختار آن سبک و فاقد چربی باشد و منافذ پوست را مسدود نکند. به علاوه، محصولات مرطوب‌کننده‌ی پوست‌های چرب باید حاوی لایه بردار ملایمی مثل سالیسیک اسید یا گلیکولیک اسید باشد.

عدم استفاده از ترکیبات قوی برای پوست‌های خشک و حساس

مراقب باشید که از ترکیباتی که بیش از اندازه قوی هستند استفاده نکنید، به ویژه اگر پوست حساس یا خشکی دارید. در زمان خرید محصولات مرطوب‌کننده به توضیحات روی بسته‌بندی دقت نمایید و مطمئن شوید که این محصولات فاقد الکل و غیر معطر باشند، چون الکل و عطر، چربی طبیعی پوست را از بین می ‌برد و می‌تواند باعث آسیب رساندن به پوست گردد.

استفاده از مرطوب‌کننده ویژه‌ی هر نوع پوست

هر نوع پوستی نیازهای مراقبتی ویژه خود را دارد و برای انواع پوست مرطوب‌کننده‌های متناسب با آن تولید وعرضه شده است. درهنگام انتخاب مرطوب‌کننده، توضیحات روی بسته‌بندی محصول و ترکیبات آن را به دقت مطالعه نمایید و تنها به دنبال آن نباشید که محصول برای چه نوع پوستی تولید شده است، چون روی بیشتر محصولات درج شده است که مخصوص پوست‌های خشک، چرب و حساس هستند. اگر مطمئن نیستید، محصول مرطوب‌کننده‌ی ویژه پوست‌های معمولی را انتخاب نمایید.

مشخصات یک مرطوب‌کننده‌ی ایده‌آل

رنگ و بوی مناسب

شفافیت و جلای خوب و ظاهر کاملا یکنواخت

قوام و ویسکوزیته‌ی مناسب

عدم ایجاد ظاهر چرب در پوست پس از مصرف

عدم ایجاد حساسیت و آلودگی میکروبی و قارچی هنگام مصرف

قابلیت پاک شدن سریع پس از شست و شو و عدم ایجاد ظاهر چرب در پوست پس از مصرف

قابلیت جذب سریع پس از مصرف و ماساژ در پوست

نرم‌کننده‌‌ها و مرطوب‌کننده‌های دکتر ژیلا

با توجه به نکات ذکر شده، متخصصان ما در برند دکتر ژیلا تمامی تلاش خود را در راستای تولید نرم‌کننده‌‌ و مرطوب‌کننده‌های فاقد مواد مضر و حاوی بهترین مواد موجود به کار می‌برند. نرم‌کننده‌ و مرطوب‌کننده‌های دکتر ژیلا شامل محصولات ذیل می‌باشند: