مرطوب‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها

از طريق بهبود و ترميم لايه‌ی شاخی باعث كاهش ازدست دادن آب پوست و جايگزينی چربی‌های پوستی و ديگر تركيبات مي‌شوند. همچنين، مرطوب‌كننده‌ها برای كاهش چين و چروک پوست و ساخت ظاهر نرم و لطيف استفاده می شوند.

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان

Antioxidants

محافظت کننده

محافظت کننده

Protective

انواع مرطوب‌کننده‌ها

ویرایش کنید

اين مواد با ايجاد يك لايه‌ی هيدروفوب مانع از دست دادن آب از لايه‌ی شاخی پوست و كاهش از دست دادن آب لايه‌ی اپيدرمی تا %99 می‌گردند كه سبب كمک به ماتريكس بين سلول‌های شاخی و جلوگيری از ايجاد ترک در پوست می‌شوند. اين محصولات به‌طور كامل جذب پوست نمی‌شوند ولی بسيار مؤثر هستند خصوصاً اگر در طـول شـب مـصرف گردند. يكي از اشكالات اين گروه از محصولات حس نامطلوب چربی پوست است و می‌تواند در پوست‌های مستعد نيز باعث ايجاد آكنه شود.
از اين خانواده، می‌توان روغن‌های معدنی را نام برد كه بی‌رنگ و بی‌بـو هستند و تركيب رايجی در لوسيونها، كرم‌ها، پمادها و محصولات آرايـشی به‌حساب ميآيند. اين مواد سبک و ارزان می‌باشند كه به‌ندرت باعث حساسيت يا ناراحتی می‌شوند و به‌عنوان يكی از بهترين مواد مرطوب‌كننده در دسترس فرمولاتورها قرار دارند. علاوه‌بر اين، خواص كمكی در ترميم زخم نيز از خود نشان داده‌اند.

ویرایش کنید

جذب کننده رطوبت در لايه‌ی شاخی، با آب نشأت گرفته از لايه‌های پايينی پوست از جمله درم و اپيدرم اتصال پيدا كرده و آنرا جذب مي‌كنند. اگر رطوبت محيط بيش از 70%باشد، مولكول‌های جذب کننده رطوبت می‌توانند مقدار كمی از آب محيط را جذب كنند. استفاده از جذب کننده‌های رطوبت بـه‌تنهايی می‌تواند باعث افـزايش TEWL شود، به همين دليل براي حصول اطمينان اثر، آنها را به‌صورت تركيب با پوشاننده‌ها فرموله می‌كنند.
جذب کننده‌های رطوبت با ايجاد تورم سلول‌های شـاخی باعـث كاهش فضای بين سلولي و پنهان سازی خطوط پوسـت می‌شوند. گليسيرين (گليسرول) كـه اولـين بـار از هيـدروليز روغن زيتون توسط دانشمندی سوئيسی به‌دسـت آمـده به‌عنوان جذب کننده‌ رطوبت مؤثری در محصولات موضـعي استفاده می‌شود. اين ماده حـداكثر بـه مقـدار 20% تـا 25% در فرمولاسيون مرطوب‌كننده‌ها برای پوستهای خــشک بــه‌كــار مــی‌رود. تحقيقــات نــشان داده در پوسـت‌هـای تحـت درمـان بـا كـرم گليـسيرين 15%، گليسيرين بـا ايجـاد مخزنـی در لايـه‌ی شـاخی بـرای به‌دام انداختن رطوبت محيط بـه هيدراتاسـيون پوسـت كمك می‌كند. اين ماده‌ی بـی‌بـو و غيرسـمی كـه 6/0 برابر از نيشكر شيرين‌تر است، حساسيتی بـرای پوسـت ايجاد نمی‌كند.

ویرایش کنید

نرم‌كننده‌ها به‌عنوان يک مرطوب‌كننده با پركردن ترک‌های بين سلول‌های پوستی باعث افزايش صافی پوست شده و درنتيجه به زيبايی پوست كمک می‌كنند. نرم‌كننده‌‎ها شكاف‌های ميكروسكوپی بـين سلول‌هـای شاخی را كـه ظـاهری پوسته پوسته شده بـه پوست می‌دهند پر می‌كنند و شامل انواع تركيبات پيچيـده از استرها تا الكل‌ها می‌باشند. اسيدهای چرب زنجيره‌ی بلند مثل اسـيد اولئيـک، اسيد لينولئيک و اسيد لينولنيک، نرم‌كننده‌های بـسيار عالی هستند كه به عنوان مثال در روغن آفتاب گـردان، جوجوبا و كرچک يافت شده‌اند. الكل‌های چرب شامل ستيل الكل، استئاريل الكل و … هـم نـرم‌كننـده‌هـای بسيار خوبی هستند.
انتخاب نرم‌كننده به دليل فعل و انفعالات شيميايی با مواد تشكيل دهنده‌ی فرمولاسيون می‌تواند محدودكننده باشد. البته اين محصولات بـراي هميشه يا مصرف دراز مدت مؤثر نيستند.

چرا باید از کرم مرطوب کننده استفاده کنیم؟

با مصرف منظم کرم رطوبت رسان، پوست خود را از خشکی و پوسته پوسته شدن محافظت می کنید و همچنین یکی از بهترین راه‌کارها برای مقابله با چین و چروک و شاداب نگه داشتن پوست می باشد.
ممکن است تعجب کنید، اما باید صورت خود را کاملاً مرطوب نگه دارید تا بدون آکنه باشد و از چرب شدن آن جلوگیری شود. هنگامی که پوست شما خشک می شود، غدد چربی پوست برای جبران خشکی آن، چربی (سبوم) اضافی تولید می کنند. بنابراین، منافذ پوستتان مسدود می‌شود و جوش می زنید و افرادی که پوست تحریک پذیری دارند، مواردی مانند قرمزی، اگزما و لکه های خارش دار را خیلی تجربه می کنند. اگر پوست شما هم حساس است، به دنبال مرطوب کننده صورت حاوی ترکیبات آرام بخش، مانند بابونه و آلوئه ورا باشید. این مواد از چهره ی شما محافظت می کند و به آن ظاهر مطلوبی می بخشد.

توصیه متخصصان پوست برای استفاده صحیح و مؤثر از کرم مرطوب کننده

روزانه از کرم مرطوب کننده استفاده کنید

متخصصان پوست توصیه می کنند هر شب و درست بعد از شستن صورت خود از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. در فصل سرما از مرطوب کننده های قوی تری استفاده کنید تا از خشکی ناشی از سرما و باد و گرمای محیط های داخلی جلوگیری شود. در فصل گرما مرطوب کننده های ملایم تری را انتخاب کنید، یا حتی می توانید تنها از سرم های پوستی استفاده کنید.

1-2

بعد از تمیز کردن پوست، از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید

بین زمان شستن پوست و زدن کرم مرطوب کننده نباید فاصله‌ی زیادی باشد، چون باید جلوی از بین رفتن رطوبت را بگیرید و پوست‌تان را مرطوب و نرم نگه دارید. تفاوتی ندارد که تازه صورت تان را شسته اید یا از حمام بیرون آمده‎‌اید؛ وقتی که پوست‌تان هنوز مرطوب است از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اگر از سرم پوستی هم استفاده می کنید، آن را قبل از مرطوب کننده بزنید. در آخر استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

1-4

برای پوست خشک صبح و شب از مرطوب‌کننده استفاده کنید

اگر پوست خشکی دارید، ممکن است پوست‌تان زبر، دچار خارش و پوسته پوسته یا حتی ترک خورده باشد و از آن خون بیاید. بهترین راه برای درمان خشکی شدید استفاده از کرم‌های مرطوب کننده‌ای است که ترکیبات آن‌ها به ترمیم و حفظ حائل طبیعی پوست کمک می‌کند. این محافظ طبیعی در حقیقت بیرونی ترین لایه‌ی سلول‌های پوستی است که رطوبت پوست را حفظ می‌کند و باکتری‌ها را دور نگه می دارد. در هنگام انتخاب کرم مرطوب‌کننده به دنبال ترکیباتی باشید که رطوبت را حفظ می کنند.

1-5

پوست چرب هم به کرم مرطوب کننده نیاز دارد

گرچه منطقی به نظر نمی رسد، اما پوست های چرب و مستعد جوش هم به مرطوب کننده نیاز دارند، چون وقتی پوست تان را مرطوب نمی کنید، غدد چربی پوست متوجه خشکی آن میشوند و برای جبران این خشکی، چربی بیشتری تولید می کنند. اگر پوست چربی دارید کرم مرطوب کننده ای انتخاب کنید که ساختار آن سبک و بدون چربی باشد و منافذ پوست را مسدود نکند. به علاوه کرم مرطوب کننده ی پوست های چرب باید حاوی لایه بردار ملایمی مثل سالیسیک اسید یا گلیکولیک اسید باشد.

1-1

به پوست تان آسیب نزنید

مراقب باشید که از ترکیباتی که بیش از اندازه قوی هستند استفاده نکنید، به ویژه اگر پوست حساس یا خشکی دارید. در زمان خرید کرم مرطوب کننده به توضیحات روی بسته بندی محصول دقت کنید و مطمئن شوید که کرم فاقد الکل و غیر معطر است. چون الکل و عطر چربی طبیعی پوست را از بین می برد و می تواند باعث صدمه دیدن پوست شود.

1-6

کرم مرطوب کننده را با توجه به نوع پوست تان انتخاب کنید

هر نوع پوستی نیازهای مراقبتی خاص خود را دارد. برای همه نوع پوستی کرم مرطوب کننده تولید شده است. درهنگام انتخاب مرطوب کننده، توضیحات روی بسته بندی محصول و ترکیبات آن را به دقت مطالعه کنید و تنها به دنبال آن نباشید که محصول برای چه نوع پوستی تولید شده، چون روی بیشتر محصولات درج شده که مخصوص پوست خشک، چرب و حساس هستند. اگر مطمئن نیستید، کرم های مرطوب کننده‌ی مخصوص پوست های معمولی را انتخاب کنید.

1-3

مشخصات یک کرم مرطوب‌کننده‌ی ایده‌آل

رنگ و بوی مناسب

رنگ و بوی مناسب

شفافیت و جلای خوب و ظاهر کاملا یکنواخت

شفافیت و جلای خوب و ظاهر کاملا یکنواخت

قوام و ویسکوزیته‌ی مناسب

قوام و ویسکوزیته‌ی مناسب

عدم ایجاد حساسیت و آلودگی میکروبی و قارچی هنگام مصرف

عدم ایجاد حساسیت و آلودگی میکروبی و قارچی هنگام مصرف

قابلیت پاک شدن سریع پس از شست و شو و عدم ایجاد ظاهر چرب در پوست پس از مصرف

قابلیت پاک شدن سریع پس از شست و شو و عدم ایجاد ظاهر چرب در پوست پس از مصرف

قابلیت جذب پوستی سریع پس از مصرف و ماساژ در پوست

قابلیت جذب پوستی سریع پس از مصرف و ماساژ در پوست

نرم کننده‌ و مرطوب کننده‌های دکتر ژیلا

با توجه به نکات ذکر شده، متخصصین ما در برند دکتر ژیلا تمامی تلاش خود را در راستای تولید نرم کننده‌ و مرطوب کننده‌های فاقد مواد مضر و حاوی بهترین مواد موجود به کار می‌برند. نرم کننده‌ و مرطوب کننده‌های دکتر ژیلا شامل محصولات زیر می باشند.